Важна допълнителна иинформация за финансирането по проект Твоят час

На 6 октомври МОН разпространи – чрез електронната платформа „Твоят час” – Инструкция за изпълнение на дейнностите по проект „Твоят час”. Можете да я смъкнете и от http://www.amalipe.com/index.php?nav=news&id=2757&lang=1

Инструкцията дава отговор на множество въпроси, които до сега бяха неясни. Важен нов елемент, който става виден от инструкцията е, че Минимум 60 % от средствата, които всяко училище, участващо в проекта, ще получи за изпълнение на Училищната програма „Твоят час” трябва да бъдат за хонорари на ръководителите на групите: Това става ясно от чл. 82, вижте страници 27 и 28. Допустимото разпределение на средствата, получени за изпълнение на училищната програма „Твоят час” е:

- материали, пряко свързани с извънкласните дейности: до 30 %

- консумативи – тонер и др.: до 2 %

- външни услуги: до 5 %

- Логистика за заседанията на съвета „Твоят час”: до 3 %

От предвиденото в чл. 82 логично следва, че средствата за хонорари на ръководителите на групи – включително и на външните лектори – трябва да са минимум 60 %. Това означава, че е необходимо тези училища, които са предвиждали по-нисък процент от този, да увеличат броя на групите. Ако е предвиден по-висок процент от 60 %, това не е проблем:  определените в чл. 82 стойности за материали, консумативи, външни услуги и логистика могат да бъдат и по-ниски.

От Инструкцията става ясно, че външните лица – физически или юридически – ще получат единствено средствата за хонорари на ръководителите на групи. Юридическите лица могат да получат до 10 % и за логистика, ако провеждат извънкласната дейност в своя база: за да покрият разходите за ток, отопление и др. Ако дейността се извършна в училището, тази възможност няма да е актуална.

Материалите и консумативите за дейностите, водени от външните лица – физически или юридически – ще бъдат закупени от училището и предоставени на съответните лица.

Директорите могат да водят групи: Това става ясно от чл. 85, ал. 6 – стр. 29. В такъв случай техният договор се подписва от Началника на РУО.

Директорите и счетоводителите ще получат заплащане за допълнителния труд по проекта, което НЕ идва от средствата за изпълнение на училищната програма „Твоят час”: Това става ясно от чл. 84, 85 и др. Ставките са 8 лв. за директор  и 6 лв. за счетоводител. В приложение 7 на стр. 60 вижте по колко часа максимум се полагат на директор и счетоводител

Разбира се, ако директорът и счетоводителят водят  извънкласни дейности, те ще им се заплатят отделно и ще са по 12 лв.!